Ефект “ троянського коня ” нанопластику (НП) для забруднювачів уже добре відомий. Проте проблема збільшення/зменшення біоакумуляції НЧ і неорганічних забруднювачів, а також їх спільного впливу на наземні рослини залишається недостатньо дослідженою. Вивчення механізмів у ризосферній зоні заслуговує на особливу увагу, оскільки поглинання НЧ та пов'язаного з ними Pb із ґрунту рослинами, очевидно, відбувається через кореневу систему.
Цілі дослідження полягали у дослідженні: 1) наявність Pb в системі обгрунт-ро слина в присутності НЧ (полістирольні кульки 49 нм, Карбоксилат); 2) токсичний вплив НЧ, НЧ+ Pb на рослини Hordeum vulgare L. Біонакопічення та транслокація НЧ і асоційованого Pb, зокрема для оцінки перенесення в трофічну ланцюг, оцінено за допомогою інноваційного експериментального приладу Різотест (рис. ) .
рис. Дослід Ризотест
Експеримент передбачав вирощування Hordeum vulgare L. протягом 13 днів на підставі, забруд неному НЧ та Pb на моделях: 1). НП; 2) Pb; 3) NPs+Pb; 4) НЧ+ Pb (додано до обґрунтування, змішаного в розчині, 96,3% адсорбованого Pb на НЧ). Коренева система контактувала з ґрунтом через мембрану, не занурюючись без середнього в ґрунт. Це дозволило уникнути забруднення коренів і одночасно оцінити біоакумуляції рослинами.
Дані, отримані в результаті цього дослідження, стануть першим кроком до розміну надходження НЧ у харчовий ланцюг, а також відповідно оцінять роль НЧ в ефекті “ троянського коня” з Pb для Hordeum vulgare L.
- Image